موج های صدا به هفت دسته تقسیم میشوند.

موج سینوسی

موج سینوسی، بالا میرود سپس همانطور که به اوج میرسد آرام میشود، تغییر جهت میدهد و سپس با شتاب زیر صفر میرود. همانطور که به پایین میرسد آرام میگیرد، تغییر جهت میدهد و با شتاب به بالا برمیگردد.

موج صدا

موج مربع

این موج، اساساً برای نصف دوره (سیکل) مثبت و بعد برای نصف سیکل منفی ست.

موج صدا

موج مثلث

این موج بالا میرود تا به اوج برسد و سپس فورا تغییر مسیر داده و به پایین میرود. به محض اینکه به کف میرسد، درجا تغییر مسیر داده و به به اوج برمیگردد. در این موج، شتاب و کاهش شتاب مانند موج سینوسی وجود ندارد.

3

موج دنده دار و موج رَمپ

در این موج، سیگنال راهش را به سمت اوج پیش میگیرد و به محض اینکه رسید، بلافاصله پایین می افتد و دوبار راهش را از سر میگیرد. این موج همچنین می تواند برعکس باشد، بدین گونه که از اوج شروع شود و به پایین راهش را ادامه دهد. عبارات “رمپ” و “دنده دار” کاملا قابل تعویض هستند، به طوری که برخی افراد موج دنده دار را نسخه ی برعکس شده ی رمپ می نامند. اما ثباتی وجود ندارد که کدام به چه نامی خوانده میشود.

4

موسیقی بی کلام چیست و چه تاثیراتی بر افراد دارد؟

نویز

این نوع، شکل موج تکرار شونده ای نیست. بلکه کاملا تصادفی ست. ویژگی های دیگری نیز هستند که صدای موج را تحت تاثیر قرار میدهند.

5 1

ویژگی های دیگری نیز هستند که موج صدا را تحت تاثیر قرار میدهند

دامنه

دامنه، اساسا بزرگی سیگنال یا میزان فاصله ای که سیگنال از صفر به بالا و پایین میگیرد اطلاق میشود. دامنه ی بزرگ تر، صدای بیشتر.

فرکانس

هرچه سریعتر سیگنال تغییر کند، نواک (زیر و بمی) بالاتری دارد. فرکانس معمولا با هرتز Hz سنجیده میشود، که به معنای سیکل بر ثانیه است. اگر فرکانس صدایی دوبرابر شود، صدایش یک اکتاو زیرتر میشود. برای مثال یک صدا با فرکانس ۴۴۰ هرتز ، در اصطلاحات موسیقی نتِ A شناخته میشود. یک صدا با فرکانس ۸۸۰ هرتز نیز نت A است، اما یک اکتاو زیر تر.